Porucznik Porucznik

Program Szachowy Porucznik

Program szachowy Porucznik

Program szachowy Porucznik pod Winboardem Witam na stronie programu szachowego Porucznik !

Szeregowiec

W roku 2003 powstał pierwszy pierwszy program o nazwie Szeregowiec. Program Szeregowiec zawiera jedynie algorytm alfa beta, nie ma nawet przeszukiwania selektywnego(QS). Jego siła gry wynosi około 1600 elo. Program ten wystapił na Mistrzostwach Polski Programów Szachowych.

Sierżant

Następcą Szeregowca był Sierżant. Sierżant posiada juz wiele technik szachowych i gra z przyzwoitą siłą gry około 2100 elo.

Porucznik

Obecnie program ma rangę Porucznik, posiada większość znanych heurystyk przeszukiwania drzewa gry. Jego głębokość przeszukiwania podstawowego wynosi średnio 9-12 półruchów przy przeszukiwaniu około 500 tys. pozycji na sekundę w zależnosci od czasu gry i prędkości procesora. Warianty takie jak szachy i wymiany bić na jednym polu program szachowy przeszukuje głębiej i w wariantach tych osiąga głebokości 13-17 półruchów. Program przeżywa ewolucyjny rozwój , brakuje w nim jeszcze paru heurystyk np. ponderingu czyli myślenia na czasie przeciwnika lub LMR czyli redukcji słabo rokujących ruchów. Gra z siłą gry około 2350 elo.