Rok 2018/19 - Koło turystyczne SP 130

Przejdź do treści

Menu główne:

Rok 2018/19

Rajd pieszy „Powitanie wiosny”

Dnia 23 marca 2019 roku odbył się pierwszy, tegoroczny rajd turystyczny „Powitanie wiosny”, dawniej nazywany „Rajdem marzanny”. Rzeczywiście pogoda tego dnia była iście wiosenna. Temperatura powietrza przekraczała 15 stopni, słoneczko przyświecało całą drogę. Trasa wycieczki prowadziła nas z łódzkiej Retkini, poprzez osiedle Smulsko do Konstantynowa Łódzkiego. Po drodze mijaliśmy urokliwe łąki, pola, parki, lasy, mostki, progi i jazy wodne, stawy oraz nasze „łódzkie” rzeki: Ner i Łódkę, choć tym razem spotkaliśmy je już w granicach Konstantynowa. Widzieliśmy także kilka saren, a w lasach słychać było głośne, ptasie śpiewy i trele. No cóż, tokowanie w pełni – słowem wiosna na całego:). Do mety dotarliśmy w doskonałych humorach, tradycyjnie też upiekliśmy kiełbaski na ognisku. Jeszcze tylko krótki, ale jakże zasłużony wypoczynek na materacach i ruszyliśmy w drogę powrotną.
XXVI Rajd Mikołajkowy

8 grudnia 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Turystycznego ruszyli do Lasu Łagiewnickiego w poszukiwaniu św. Mikołaja. Należy napisać, że niektórzy obecni uczniowie szóstej klasy, odbyli już taką „mikołajkową” podróż po raz czwarty. Tak, tak…czas szybko „leci” i sporo go minęło od tamtego pierwszego spotkania z panem w czerwonym stroju, które miało miejsce jeszcze w III klasie. Miło nam dodać, że w rajdzie, oprócz 11 stałych członków, wzięły udział trzy dziewczynki z…obecnej 3 klasy oraz jedna uczennica 4 klasy, dla których był to debiut. Pogoda dopisała, trafiliśmy w „okienko pogodowe”, jak to się określa w żargonie skoczków narciarskich. Opadów nie było, mało tego w połowie wyprawy zaczęło nam przyświecać słoneczko. A pomyśleć, że jeszcze dwie godziny przed rajdem solidnie padał deszcz, a dzień później było jeszcze gorzej, bo do deszczu dołączył porywisty wiatr. Jak tu nie wierzyć w fart:) Świętego Mikołaja, a jakże, odnaleźliśmy tam gdzie zawsze. Nie, nie, tym razem nie w Laponii, ale w siedzibie Leśnictwa Miejskiego w Lesie Łagiewnickim…Tradycji stało się zadość, słodycze zostały rozdane, kiełbaski „spałaszowane”, rajd zaliczony…i teraz czeka nas przerwa. Następny rajd „Powitanie wiosny” 23 marca 2019 roku. Zapraszamy!
Rajd pieszy z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W przededniu naszego Narodowego Święta Niepodległości, członkowie szkolnego koła turystycznego wyruszyli na rajd szlakiem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. W tym wyjątkowym roku (stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę) wędrowaliśmy ulicami Łodzi i odwiedzaliśmy miejsca, które są mocno powiązane z wydarzeniami z 1918 roku oraz upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii naszego państwa. Odwiedziliśmy więc pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Dworzec Łódź – Fabryczną (tablica upamiętniająca walki o ten obiekt w 1918 roku), ulice: P.O.W, Rewolucji 1905 roku i Wschodnią (walki łódzkich robotników z z carskimi kozakami w 1905 roku), dom w którym w latach 1899-1900 mieszkał Józef Piłsudski (ul. Wschodnia 19). Niewtajemniczonym podpowiemy, że w tamtych latach nie był on jeszcze ani tym znanym Marszałkiem, ani Naczelnikiem Państwa Polskiego, nie tworzył też zalążków Legionów. Był działaczem konspiracyjnego PPS, który walczył z caratem. Odwiedziliśmy także Plac Wolności (tablica upamiętniająca poległych Polaków w walkach o Łódź z 11 listopada 1918 roku oraz przyglądaliśmy się płaskorzeźbom na pomniku innego naszego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki). Następnie podążając ulicami Bałut, zwiedzaliśmy teren byłego łódzkiego getta oraz szliśmy śladami murali, upamiętniających żydowskie dzieci z okresu II wojny światowej. Na mecie rajdu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 2 przy ul. Łagiewnickiej, czekały na nas: gorąca herbata i słodki poczęstunek. Obejrzeliśmy wystawę o walkach Polaków o niepodległość, wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych i ruszyliśmy w drogę powrotną. Następny rajd, ten z mikołajem w tle, odbędzie się 8 grudnia w Lesie Łagiewnickim. Do zobaczenia.
Rajd Najmłodszych 29.09.2018 r.

Po wakacyjnej przerwie członkowie Szkolnego Koła Turystycznego znów ruszyli na szlaki. Trasa rajdu wiodła z łódzkiego osiedla Radogoszcz do Zgierza, a konkretniej do „Miasta Tkaczy” w tej miejscowości. Wędrówka nie była zbyt długa, pogoda dopisała, więc nie zdążyliśmy się porządnie zmęczyć, a już dotarliśmy do mety wycieczki (jako pierwsi), czym wprowadziliśmy w osłupienie obsługę rajdu, która jeszcze nie zdążyła przygotować kiełbasek na grillu. Na szczęście w skansenie w „Mieście Tkaczy” mogliśmy zwiedzić muzeum zabawek. Oglądaliśmy tam dziecięce lalki z minionych lat. Najstarsze były jeszcze z XIX wieku. Zgodnie stwierdziliśmy, że w dzisiejszych czasach takie zabawki wywołałyby tylko koszmary nocne u dzieci, proszę tylko spojrzeć na zdjęcia:). No cóż obyczaje i mody ulegają ciągłym zmianom, w tym wypadku chyba na lepsze. W międzyczasie kiełbaski były gotowe. Posililiśmy się i ruszyliśmy na przystanek ŁKA. Stąd koleją w 25 minut byliśmy na łódzkich Chojnach, gdzie zakończyliśmy pierwszy tegoroczny rajd. Następny 10 listopada z mocnym motywem patriotycznym. Wszak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zobowiązuje. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych!
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego